Organik (Doğal) Bal Nasıl Anlaşılır ?

Organik (Saf) Bal Nasıl Anlaşılır?

Balın organik (doğal) ve katkısız olduğunu, bir tüketici tarafından anlamak tam olarak mümkün değildir. Her bal üretildiği yöreye, balın türüne, mevsimin şartlarına göre kendine özgü rengi, kokusu, tadı rengi ve kıvamı vardır.

Amacı sadece para kazanmak olan bazı gıda dolandırıcıları, balı, basit tahlil yöntemleri kullanarak “saf bal” sertifikası alarak bizleri kandırabilir. Tüketici yüksek ücretlere katlanıp tahlil ettiremeyeceği için, balın kalitesini anlamak güçleşir. Özellikle bal konusunda çok çeşitleri vardır; aynı ortamda bulunan arıların dahi rengi, kokusu tadı vb. farklılık gösterebilmektedir. Bu anlamda karşımıza ilginç olaylarda çıkmaktadır. Özellikle sonradan aroma katılarak standart hale getirilmiş ballara alışmış tüketicilerin saf bal yediklerinde farkı çok net anlayabilmektedir. Balın nasıl ve kim tarafından üretildiğini görmeden, sürekli yanında durmadan kimse balın saf ve katkısız olduğundan emin olamaz. Bu nedenle bu durum arıcılar ve bu işin ticaretini yapanlar tarafından kolaylıkla kullanılır. Bu bilgiler ışığında bal için sadece üreticisine güvendiğimiz ürünleri tercih etmeliyiz. Peki öyle ise;

Organik Balın Özellikleri

Organik Balı Nasıl Anlayabilirim?

Gelin hep birlikte, tükettiğiniz balın organik ve katkısız olup olmadığını anlamak için aşağıdaki bazı ipuçları sıralayarak sizlere yardımcı olmaya çalışalım.

Organik Balın Özellikleri Nelerdir?

 1. Gerçek (saf) balın çok özel , esans gibi hafif bir kokusu vardır. Balı keserken, balın konulduğu saklama kabını açıp kapatırken bu koku daha yoğun algılanır.
 2. Doğal bal, glikozlu bala göre daha koyu kıvamdadır. Yaklaşık % 15 su , %25 Sakkarin % 35 Glikoz ve çeşitli mineraller, tuzlar içerir.
 3. Organik bal çok çok tatlı değildir, koyu kıvamlı şerbet gibi değil kendine özgü bir tadı vardır. Glikozlu bal gerçek bala göre daha tatlıdır.
 4. Gerçek bal ağıza alındığında bir kaç tür rayiha tadı alınır. Oysa glikozlu ballarda düz tek bir tad olur.
 5. Doğal (saf) balın dış görünümü ceviz kabuğu veya buna benzer grinin tonlarında olur. Glikoz katkılı ballar ise daha açık tonda beyaz renkte olur.
 6. Organik bal, kekik, keven, katır tırnağı, sığır kuyruğu çiçeklerinin çeşitlerine göre açık mor, sarı, hafif kırmızı veya buzlu cam renklerinde veya bu renklerin değişik tonlarında olabilir. Glikozlu ballar ise açık cam renginde ve daha şeffaf olur.
 7. Bir kaşığa bal koyup ateşe tuttuğunuzda gerçek bal oldukça akışkan olur, dayanıklıdır geç yanar, glikoz balı ise çabuk yanar ve kömürleşir.
 8. Aynı ölçek iki kaba tam süzülmüş gerçek bal ve glikozlu bal koyup ağırlıklarını karşılaştırdığınızda, saf bal çok daha ağır gelir.

  Organik Balı Nerede Bulurum?

 9. Düzenli bir şekilde tüketildiğinde gerçek bal şeker hastalarında, şeker değerini sadece bir kaç puan arttırır. Ancak aynı miktarda tüketilen glikozlu bal şeker hastalarını komaya dahi sokabilir.
 10. Saf bal üreten arıcıda hem komple sırlanmış petek hem de kısmen sırlanmış petek olur. Tüketiciler görselliğe önem verdiği için tamamı sırlanmış petek balları tercih ederler. Oysaki yarı sırlanmış petek bal saflığın işareti olabilir. Çünkü katkı veren arıcılar peteklerin ağır gelmesi için ve güzel görünmesi için peteği komple sırlatırlar. Oysa bizim gibi üreticiler mevsim sona erdiğinde ve arılar daha bal getiremediğinde yarım kalan petekleri olduğu gibi alır kovanlardan. Bu aşamada arılar artık normalde tercih etmedikleri çiçekleri de yoklayacakları için bal daha kaliteli olmaktadır. Neden marketlerde yarı sırlanmış bal göremeyiz? Neden hepsi dolu doludur?
 11. Gerçek balı kaşığa alıp bir kaba dökerken yukarıdan aşağıya kesiksiz iplik gibi akar, gliikozla bunu denediğinizde kesiklikler oluşur balın tamamı bitene kadar birçok kez akışta kesiklikler oluşur. Gerçek bal ise bitene kadar iplik gibi devam eder ve en son akış bittiğinde bal kaşığa doğru çekilir

Türkiye’de üretilen gerçek ve organik balları nerede bulabilirim? Diyorsanız; sizleri organik ballar kategorimizi incelemenizi tavsiye ederiz.

Sizde Yorum Yapın

Ödeme Güvenliği

Ödemelerinizi Kredi Kartı - Havale -EFT ile yapabilirsiniz.

Müşteri Memnuniyeti

Müşterilerimizin hayatlarına sağlıklı ve mutlu bir şekilde devam etmeleri..

Kargo Hizmeti

Türkiye'nin Her bölgesine 2-3 iş günü içerisinde gönderim.