Hakiki Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Hakiki Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Zeytinyağı yüzlerce yıllık geçmişi ve hayatımıza kattığı o muhteşem lezzet ve getirdiği sağlıklı yaşam ile vazgeçilmez bir gıdadır. Aslında uzun yıllar sofralarımızdan ikame ürünleri aracılığı ile uzaklaştırılmaya çalışılsa da insanlarımızın sağlıklı yaşama ve bunun destekleyicisi doğal ürünlere yönelimiyle günden güne kullanımını arttırmaktadır. Fakat, ne yazık ki, zeytin yağında son zamanlarda yan ürün veya başka bitki yağlarıyla karışım yapılarak gerçekleştirilen tağşiş olaylarında artış yaşanıyor.

Peki öyle ise Gerçek Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

İşte burada Bir Fincan Aşk Ekibi olarak derlediğimiz uzman görüşleri ile, hakiki zeytinyağı ile tağşiş yapılan yağları ayırt edebilmeniz için sizlere çeşitli yollar belirtmeye çalışacağız,

Gerçek Zeytinyağının Anlaşılması İçin Pratik Yöntemler

Gerçek Zeytinyağının Anlaşılabilmesi İçin Kullanılabilecek Pratik Yöntemler;

 • Satın almış olduğunuz zeytin yağını buzdolabına koyduğunuzda donuyorsa bu hakiki olduğunu gösterir. Eğer donmayan kısımları varsa, bu da katkılı olduğu anlamına gelir.
 • Zeytinyağının meyvemsi ve taze bir kokusu olmalıdır.
 • Zeytinyağını yutarken kendine özgü aroması genzinize yayılmalı, diliniz arkasında bir acılık hissedilmeli ve bu acılık bir süre sonra geçmelidir.
 • Hakiki zeytinyağının 3 özelliği vardır: Burukluk, Yakıcılık ve Aroma.
 • Zeytinyağının maliyeti diğer birçok yağa oranla daha yüksektir. Bu sebeple çok ucuz olan zeytinyağlarına şüphe ile yaklaşılmalıdır. Hakiki zeytinyağının belirli bir maliyeti vardır ve bunun altında satılabilmesi de mümkün değildir.
 • Gerçek zeytinyağı kabarcık kabarcık olarak üste çıkmalıdır. Bir süre sonra kalıp haline gelebilir, o zaman da yandan bakıldığında düz bir hatta görülmelidir.
 • Zeytinyağını kokladığınızda kötü ve ağır bir koku alıyorsanız, tattığınızda çok tatlı ise veya herhangi bir acılık yoksa, yemek borunuza doğru bir yanma oluyorsa ya da yemek sonrası mide yanması yaşıyorsanız aldığınız ürün gerçek olmayabilir.
 • Zeytinyağının rengine bakarak hakiki olup olmadığı anlaşılamaz.

Zeytinyağının hakiki olup – olmadığını nasıl anlarız sorusuna cevap vermeye çalıştık.

Zeytinyağı ile İlgili Kullanılan Hileler

Peki, Zeytinyağı ile ilgili ne gibi hileler yapılıyor?

 • Kanola yağının yapısı zeytinyağı ile aynıdır. Fakat kanola yağının kokusu ve rengi yoktur. Bu sebeple zeytin ağacının yaprakları ile aroma elde edilip kanola yağının içine karıştırılmakta ve böylece zeytinyağından ayırt edilmesi imkansız hale gelmektedir.
 • Asidik derecesi 8 olan yağlar ısıtılıp yüksek derecede asit oranı 1’e kadar indirilmekte ve sızma şeklinde piyasaya sürülmektedir. Bu oldukça tehlikelidir ve uzun vadeli tüketimde kansere dahi sebep olabilmektedir.
 • Zeytinyağının maliyetinin yüksek olması sebebiyle içerisine pamuk yağı, ayçiçeği yağı ya da fındık yağı gibi daha ucuz yağlar karıştırılmaktadır. Böylece miktar arttırılıp, maliyet azaltılmış olmaktadır.

Sizde Yorum Yapın

Ödeme Güvenliği

Ödemelerinizi Kredi Kartı - Havale -EFT ile yapabilirsiniz.

Müşteri Memnuniyeti

Müşterilerimizin hayatlarına sağlıklı ve mutlu bir şekilde devam etmeleri..

Kargo Hizmeti

Türkiye'nin Her bölgesine 2-3 iş günü içerisinde gönderim.